В останні роки посадка цибулі на зиму стає дедалі популярнішою серед українських садівників. Цей метод не тільки забезпечує ранній урожай навесні, але й використовує переваги нових сортів цибулі, адаптованих навіть до найсуворіших зимових умов.
Конкретну дату посадки цибулі восени не встановлено. Експерти радять звертати увагу на погоду, а не календар. Посадку слід проводити, коли нічні температури опускаються нижче за нуль, що може статися з кінця жовтня по листопад.
В ідеалі цибулі потрібно близько місяця, щоб укоренитися до стійких заморозків. Занадто рання посадка може призвести до передчасного проростання цибулин та їх загибелі, а пізня посадка може завадити розвитку коренів, що збільшить ризик замерзання.
Озиму цибулю часто закуповують у голландських сортів, які легко знайти у магазинах. Правильна підготовка починається з сортування цибулин за такими категоріями:
Овсюжка: цибулини діаметром до 1 см.
Сівок: цибулини від 1 до 3 см.
Відключення світла завтра, 22 листопада: Укренерго озвучив графіки – заряджайте павербанки та ліхтарики
Відключення світла будуть довше: Укренерго терміново вводить жорсткі графіки – вже з сьогодні
Ну хоча б тут ціни радують: у супермаркетах подешевшав цукор, але борошно взяло курс на здорожчання
Хлопець Лесі Нікітюк розповів, як довго вони з нею разом: "Таке почуття, ніби..."
Вибірка: цибулини понад 3 див.
Більші цибулини краще підходять для вирощування зелені, а дрібніші цибулини (сівок) ідеально підходять для виробництва ріпки. На відміну від весняної посадки верхівки цибулин не обрізаються перед посадкою восени.
Цибуля росте в легкому, добре дренованому піщаному грунті, збагаченому компостом або гумусом. Грядка повинна бути в сонячному, захищеному від вітру місці. Високі рослини можуть бути вітрозахистом з північного боку.
Грядку можна посипати золою двічі: один раз перед посадкою в кількості 10 грамів на квадратний метр і ще раз навесні після видалення мульчі.
Сівообіг має важливе значення для здорового зростання цибулі. Хорошими попередниками є зернові (крім вівса), кукурудза, буряк, гірчиця, горох, квасоля, огірки, томати, салат та капуста. Уникайте посадки цибулі після картоплі, петрушки або селери. Цибуля може рости на одній грядці протягом двох років, але після цього ділянка має відпочивати від цибулі не менше чотирьох років.
Цибулю слід висаджувати в борозенки глибиною близько 5 см, з рядами на відстані 15-20 см один від одного та цибулинами на відстані 5-7 см один від одного. Насіннєвий матеріал має бути сухим, попереднє замочування необов'язкове. Аналогічним чином, полив відразу після посадки не потрібно, якщо протягом 10 днів не було опадів.
Після настання заморозків грядку слід замульчувати агроволокном, сухим листям або хвойними гілками, щоб захистити цибулини. Навесні, коли ґрунт починає прогріватися, мульчу слід видалити, а поверхню розпушити плоскорізом. Розпушування після кожного дощу допоможе підтримувати аерацію ґрунту.
Коли цибулини випустять чотири листи, їх слід удобрити живильним розчином, приготованим із курячого посліду. Щоб приготувати його, змішайте два літри сухого розслідування з 10 літрами води і дайте постояти два дні перед застосуванням.
Також щоб відлякати шкідників навколо грядки можна посадити чорнобривці або календулу, створивши природний захисний бар'єр.
Читайте також:
Кому категорично не можна їсти часник: загробити свій організм
Чим не можна підгодовувати озимий часник, щоб не загробити весь урожай та свою працю
Коли немає гаража чи підвалу: як зберігати картоплю у квартирі, щоб не гнила і не проростала